Центр сімейної медицини Відродження Життя
Одеса, вул.Академічна, 1 +38 066 281-20-07 +38 068 947-34-10
Одеса, вул.Спортивна, 3/1 +38 063 013-78-58
ПН-ПТ: 9:00 - 19:00 СБ: 9:00 - 16:00 renewal.od@gmail.com

Алерго-тест

Алерго-тест

Діагностика алергічних захворювань

Список алергенів

Аллерген абрикосаА.ячневой крупыА.пыльцы злаков
А. апельсинаКонфетыА.пыльцы трав
А. белка куриного яйцаКонфеты шоколадныеА.пыльцы сорняков
А. грейпфрутаСахарМоющие средства
А. дыниАсбестовая пыльСтиральные порошки
А. гречневой крупыБиблиотечная пыльГубные помады
А. желтка куриного яйцаДомашняя пыльАнтиперсперанты
А.мяса курицыА.волос человекаА.персика
А.клубникиА.пера подушкиСливочное масло
А.коровьего молокаШерсть кошкиСметана
А.лимонаШерсть кроликаКефир
А.мяса говядиныА.перхоти лошадиРяженка
А.малиныШерть морской свинкиЙогурт
А.овсяной крупыШерсть собакиТворог
А.пшенич. крупыШерсть овцыСыры
А.помидораА.амброзииМед
А.рисовой крупыА.пыльцы кукурузыСвекла
А.сайрыА.пыльцы лебедыМорковь
А.мяса свининыА.одуванчикаШоколад
А.трескиА.пыльцы подсолнечникаКофе
А.мяса уткиА.полыни
А.хекаА.цветочной пыльцы

Алергія, поряд із серцево-судинними та онкологічними захворюваннями, займає особливе місце серед горезвісних «хвороб віку» не тільки нинішнього, але, ймовірно, і майбутнього. Висока захворюваність та повсюдне поширення алергії перетворили її на глобальну медико-соціальну проблему. Наш світ стрімко та безповоротно перетворюється на світ алергіків. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, алергії схильні до 15-30% населення Землі, а в деяких країнах на неї страждають до 50% жителів.

В основі алергічних хвороб лежать імунологічні реакції специфічної підвищеної чутливості організму до алергенів. Останні, надходячи в організм людини, призводять до підвищеного вироблення антитіл (імуноглобулінів – IgE, IgG).

Викликати алергію може все, що нас оточує: домашній пил, книжковий пил, пір’я, шерсть тварин, пилок рослин, комахи, побутова хімія, пліснява, харчові продукти, горіхи, алкоголь, молюски, шоколад, латекс, ліки, косметика, хімікати і навіть холод та сонячні промені.

Природа алергії багато в чому залишається загадкою. Алергія може зненацька виникнути і так само зненацька пройти. Але в основному, природа алергії – імунологічна, і криється в порушенні регуляції імунної відповіді. Крім того, схильність до того чи іншого виду алергії передається у спадок (атопія), тому якщо один з батьків страждає від алергії, існує 25% ймовірності того, що у його дитини розвинеться алергія. Шанс отримати алергію збільшується до 80%, якщо алергією страждають обоє батьків.

Симптоми алергії

Про алергію свідчать такі ознаки:

  • нежить і сльозотеча;
  • повторюваний регулярно сухий нічний кашель;
  • хрипи в легенях та задуху;
  • свербіж, першіння у горлі;
  • задуха, утруднення дихання, задишка;
  • висип та інші шкірні реакції

Якщо Ви маєте якісь із перелічених вище симптомів, то для підтвердження або спростування наявності алергічного захворювання Вам необхідно зробити загальні аналізи крові.

Основна мета діагностичних зусиль лікаря-алерголога полягає у встановленні алергену або алергенів, до яких є підвищена чутливість пацієнта. Шкірні проби не завжди дають достовірну інформацію про наявність алергії, їх не можна використовувати при виражених ураженнях шкіри, а також при анафілактичному шоку або можливості його розвитку. У маленьких дітей та у людей похилого віку проведення шкірних проб особливо обмежене. Тому лабораторні методи виявлення алергії з безпеки та можливості використання у будь-який період захворювання залишаються кращими.

Цією мети служить алерген-специфічна лабораторна діагностика, яка дозволяє виявити “винний” алерген.

Алергічні реакції, у механізмі розвитку яких задіяний IgE, отримали назву «істинних», або IgE-опосередкованих. При взаємодії IgE-антитіл та алергену розвивається каскад реакцій, що призводять до запалення та пошкодження тканин.

IgG-опосередковані алергічні реакції зазвичай пов’язані з харчовою або лікарською непереносимістю. Важливу роль у формуванні харчової непереносимості до молока, яєць, риби грають IgG4-антитіла. Формуванню харчової та лікарської непереносимості сприяє наявність захворювань шлунково-кишкового тракту: гастрит, хронічний холецистит, хронічний панкреатит, коліт, дисбактеріоз кишечника. Прояви алергії залежать від того, який орган залучений до запального процесу і того, наскільки виражене запалення.

Псевдоалергічні реакції за клінічною симптоматикою можуть бути подібні до справжніх IgE-опосередкованих реакцій, але відрізняються за механізмом розвитку. Їх розвиток пов’язані з виробленням антитіл. Саме тому дуже важливо за допомогою загальноклінічних аналізів крові виявити причину захворювання.

Визначення конкретних алергенів, до яких чутливий пацієнт, дає можливість зменшити контакт із даними агентами, оцінити та попередити його наслідки. Встановлення рівнів специфічних антитіл класу IgE та IgG у крові дозволяють прогнозувати важчу клінічну картину при контакті з алергеном, до якого виявлено найбільшу кількість антитіл у даного пацієнта. Визначення харчових алергенів допоможе лікареві скоригувати харчування пацієнта. Таким чином, знання «винних» алергенів є необхідним для обґрунтованої профілактики та терапії, що у багатьох випадках дозволяє звести захворювання до мінімальних проявів.

Методи аллергодіагностики

У лабораторії впроваджено оптимальні схеми досліджень при різноманітних алергічних захворюваннях. Зокрема, використовується скринінговий підхід до виявлення специфічних IgE-антитіл, що дозволяє вибрати найбільш економічну схему аналізу, виходячи з клінічних завдань.

Скринінгова діагностика IgE-залежної алергії дозволяє економічно визначити як дітям, так і дорослим, чи пов’язані їх симптоми з алергією. У ряді випадків буває необхідним скринінгове дослідження з великою кількістю індивідуальних харчових та/або інгаляційних алергенів. З метою економічного проведення таких досліджень у лабораторії застосовуються швидкі скринінгові тести.

Тестування за допомогою панелі алергенів використовується, якщо є припущення щодо зв’язку алергії з конкретним джерелом алергенів. Приміром, набір побутових алергенів використовується, якщо симптоми пов’язані з тваринами. Ці тести економічні, оскільки у разі негативного результату всю групу з 8-16 алергенів, що тестуються, можна виключити з подальшого аналізу.

Відомо, що дорослі найбільш сприйнятливі до інгаляційних алергенів, тоді як у дитячому віці найактуальніші харчові алергени. Проведення інгаляційного тесту для дорослих та харчового для дітей на найчастіші алергени дозволяє підтвердити алергічну природу захворювання у 80-85% випадків (за винятком харчової алергії у дорослих).

Загальний інгаляційний тест містить панель алергенів основних рослин та панель побутових алергенів. Харчовий тест для дітей – містить алергени коров’ячого молока, яєчного білка, риби, пшениці, сої та арахісу. Для підвищення інформативності рекомендується доповнити обстеження: панеллю основних грибкових алергенів та визначенням загального IgE. Позитивний результат будь-якого тесту вказує на алергічну природу захворювання.

Нижче представлені основні панелі алергенів, за якими проводиться дослідження:

  • свербіж, першіння у горлі;
  • задуха, утруднення дихання, задишка;
  • висип та інші шкірні реакції
БытовыеПыльцевыеБактериальныеГрибковые
Домашняя пыль
Перо подушки
Шерсть кошки
Шерсть собаки
Шерсть овцы
Яд пчелы
Яд осы
Рыжий таракан
Шерсть морской свинки
Шерсть кролика
Перхоть лошади
Волос человека
Дафния
(корм для рыб)
Клещ D pteronyssinus
Клещ D farinae
Клещ T.putrescentia
Береза
Лещина
Ольха
Тимофеевка
Полынь
Лебеда
Одуванчик
Дуб
Полевица
Лисохвост
Циклохена
Амброзия
Пырей
Мятлик
Ежа сборная
Овсяница
Streptococcus pyogenus
Streptococcus pneumonia
Staphylococcus aureus
E. coli
(Escherichia coli)
Proteus vulgaris
Pseudomonas aurogenosa
Klebsiella pneumonia
Bronchopneumon ia cataralis
Alternaria tenuis
Aspergillus fumigatus
Aspergillus niger
Cladosporium herbarum
Penicillium chrysogenum
Penicillium tardum
Candida albicans
Fusarium oxyspora

У клініко-діагностичній лабораторії Вам запропонують комплекс лабораторних методів, які забезпечують надійну діагностику лікарської алергії. Оскільки механізми розвитку лікарської непереносимості часто є IgE-незалежними, визначення лише IgE-антитіл до препарату не дозволить достовірно оцінити переносимість ліків. У зв’язку з цим потрібне застосування комплексу лабораторних методів для достовірної діагностики лікарської алергії. У лабораторії є протоколи мінімального та максимального комплексу лабораторних методів діагностики алергії на ті чи інші лікарські препарати.

Однією з головних причин гострих та хронічних захворювань з порушеннями обміну речовин, дисфункцій травлення, імунітету, нервової та ендокринної систем є харчова непереносимість. Статистика показує, що на харчову непереносимість страждає до 45% населення. Багато хто навіть не підозрює про те, що вони щодня вживають деякі продукти, які через кілька років призведуть їх до серйозної хвороби.

Основна проблема харчової непереносимості полягає в тому, що її важко розпізнати і, відповідно, вчасно почати лікувати.

Спеціальний аналіз крові виявляє у крові IgG-антитіла проти компонентів конкретних харчових продуктів. Даний аналіз дозволяє визначити нестерпні продукти та розробити докладні індивідуальні рекомендації щодо лікувального харчування та термінів його дотримання. Лікування харчової непереносимості проводиться лише за допомогою дієти з винятком на певний термін проблемних харчових продуктів.

Бо харчова непереносимість може виникати на будь-які харчові продукти та харчові добавки, як вживані щодня, так і екзотичні, без спеціального обстеження неможливо визначити індивідуальний спектр проблемних та прийнятних продуктів.

Тому при розробці лікувальної дієти дуже важливо не помилитися в проблемних продуктах: якщо пацієнт під час лікування все ж таки з якихось причин вживатиме в їжу навіть один проблемний продукт або його компоненти – ефект від лікування буде незначним. Лабораторний тест виявляє за допомогою імуноферментного аналізу в крові пацієнта, взятої з вени натще, кількісний вміст IgE- та IgG-антитіл (IgG4) до антигенів більш ніж 200 харчових продуктів! За результатами аналізу за допомогою спеціальної комп’ютерної програми харчові продукти, за якими тестувалася кров, розподіляються за групами та ранжуються за ступенем непереносимості від меншої до більшої.

Багато пацієнтів, які страждають на незрозумілу патологію з постійним больовим синдромом при визначенні джерела харчової алергії IgG-залежного типу та видаленні його з раціону можуть отримати значний лікувальний ефект і позбутися недуги!

Для осіб з надмірною вагою елімінаційна дієта призводить до втрати ваги. Багато пацієнтів спостерігають не лише корекцію ваги, а й підвищення життєвого тонусу.

Саме такі дослідження проводять у лабораторії. Пацієнти отримують на руки документ (кольоровий роздрук + таблиця сумісності) про наявність специфічних антитіл до харчових алергенів. У таблиці зеленим кольором будуть позначені дозволені продукти, жовтим – продукти рідкісного вживання, червоним – продукти, які потрібно виключити з раціону харчування тривалий час (3-6 місяців). Крім зазначених продуктів пацієнту додатково рекомендується виключити із раціону харчування:

  • генетично модифіковані продукти;
  • продукти, які ніколи не вживалися раніше;
  • продукти, які не пройшли тестування;
  • продукти, що викликають ворожість.

На суворій дієті при повному виключенні алергенів з раціону харчування концентрація алерген-специфічних імуноглобулінів знижується і поступово тест стає негативним. Клінічний ефект залежить від корекції дієти – у 70% випадків спостерігається стійке покращення стану.

Фахівці лабораторії на основі отриманих результатів складуть Вам індивідуальну кулінарну книгу.

Отже, якщо у Вас є ознаки алергії, то Вам слід отримати консультацію лікаря та пройти обстеження у клініко-діагностичній лабораторії для встановлення точного діагнозу. У разі тієї чи іншої алергії правильний діагноз можна поставити лише після комплексного обстеження і ніколи не можна – після одного аналізу.

Діагностичний план обстеження при алергічних захворюваннях може також включати:

  • бактеріологічне дослідження мокротиння на флору та чутливість до антибіотиків
  • загальні аналізи крові; аналіз крові на вміст кортизолу;
  • визначення рівня IgA, IgM, IgG у сироватці крові;
  • імунний та інтерфероновий статус;
  • провокаційні тести з алергенами (кон’юнктивальний, назальний, інгаляційний);
  • визначення рівня специфічних IgG;
  • тест гальмування природної еміграції лейкоцитів та ін.